2012 m. lapkričio 20 d., antradienis

Nowa Zelandia a emigracja zarobkowa


Obywatele Polski nie potrzebują wizy do Nowej Zelandii na okres do 3 miesięcy. Aby zostać w Nowej Zelandii na dłużej  albo zmienić kategorię wizy, można dopełnić formalności na miejscu lub w Polsce.
Dla tych, dla których praca za granicą w kraju jak Nowa Zelandia jest marzeniem, istnieją możliwości jego realizacji. O legalną pracę najłatwiej jest studentom. Studenci międzynarodowi mają możliwość uzyskania pozwolenia na pracę w Nowej Zelandii, jeśli wyjeżdżają tam na wizie studenckiej, a ich kurs trwa minimum rok. W takim przypadku mogą uzyskać pozwolenie na pracę na okres wakacyjny (grudzień - styczeń). Inna możliwość to pozwolenie na pracę w wymiarze 15 godzin tygodniowo, o którą mogą się starać osoby z wizą studencką na minimum 2 lata oraz podejmujące kurs, który kończy się uzyskaniem dyplomu albo wyższych kwalifikacji. Jeszcze inną opcją jest program OPUS – Paid Work and Study. Jest to połączenie 6-miesięcznego kursu językowego i płatnych praktyk w lokalnej firmie w Nowej Zelandii.

Oferta edukacyjna dla studentów międzynarodowych w Nowej Zelandii jest bardzo duża. Szkoły językowe oferują nie tylko standardowe kursy językowe, ale i atrakcyjne zajęcia dodatkowe. W ofercie są szkoły średnie, „colleges” kształcące na kursach specjalistycznych, kończących się uzyskaniem certyfikatów i dyplomów oraz uniwersytety.


Najczęstszą formą zakwaterowania proponowaną emigrantom przez szkoły  jest zakwaterowanie typu homestay, czyli mieszkanie u rodziny nowozelandzkiej. W zależności od własnych preferencji, student może wybrać zakwaterowanie z pełnym wyżywieniem, lub na przykład tylko ze śniadaniami, czy kolacjami. Rodziny takie są starannie wybierane i regularnie kontrolowane przez szkołę. Ta opcja zakwaterowania stwarza dodatkową okazję do nauki języka angielskiego oraz poznania stylu życia panującego w Nowej Zelandii.

Inną możliwością zakwaterowania są hostele i akademiki. Zazwyczaj w jednym pokoju mieszkają 2-4 osoby. Studenci mogą korzystać ze wspólnej łazienki i aneksu gastronomicznego. Są one dobrym sposobem na poznanie wielu zagranicznych przyjaciół, jednak  raczej sprawdzają się tylko na krótki okres czasu - w trakcie podróży lub podczas pierwszych dni w Nowej Zelandii. Natomiast na dłuższy okres zdecydowanie korzystniej jest wynająć własne mieszkanie albo zamieszkać w Akademiku przy uczelni.
Jeszcze inną formą zakwaterowania są hotele. Jest to oczywiście najwygodniejszy, ale i niestety najdroższy sposób noclegu. 

Innym najczęstszym sposobem legalnej emigracji do Nowej Zelandii jest kategoria Skilled Migrant, czyli pracownik wykwalifikowany. Jest to najpopularniejsza droga do nabycia prawa rezydenta. W tym wypadku należy udowodnić, że posiada się umiejętności i kwalifikacje, na które występuje w Nowej Zelandii zapotrzebowanie. Procedura ta oparta jest o system punktowy. Punkty zdobywa się za kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, wykonywaną w przeszłości pracę lub oferty pracy otrzymane w Nowej Zelandii. Ponadto trzeba spełniać warunki wiekowe – mieć od 20 do 55 lat, standardy zdrowotne oraz kryteria osobowościowe, a także wykazać się płynną znajomością języka angielskiego. 


Dokładne informacje na ten temat można znaleźć na stronie: www.immigration.govt.nz
 
Dla osób „z grubym portfelem” opcją jest kategoria typu „Inwestor”. Ta emigracja biznesowa do Nowej Zelandii została stworzona by powiększać wzrost gospodarczy kraju, przyciągając kapitał ludzki oraz dać możliwość zainwestowania w Nowej Zelandii ludziom biznesu lub wykupienia przez nich  nowozelandzkiej firmy. Wszyscy zainteresowani inwestowaniem w Nowej Zelandii mogą ubiegać się o rezydencję w ramach kategorii Investor lub Investor Plus albo aplikować o wizę dwuletnią w kategorii Temporary Retirement.

2 komentarai:

  1. Myślę, że każdy kraj jest dobry do pracy jeśli ją bez problemu znajdziemy. Mi się udało wyjechać do pracy do Niemczech dzięki https://www.carework.pl i muszę powiedzieć, że jeszcze raz chętnie wyjadę. Bardzo fajne doświadczenie i polecam je każdemu kto nie może się zdecydować.

    AtsakytiPanaikinti